Aklā ne-mīlestība

Publicēts
03.04.2020

Tagad par galveno. 

Esmu no emocionālo ļaužu vidus un „traks“ dzīvnieku mīlis, nešķirojot suns, kaķis, zirgs vai lapsa. Esmu nonakusi pie divām, man šķiet, būtiskām atziņām.

- darbs ar jebkuru dzīvnieku, pirmkārt, ir darbs ar sevi. Tātad, ja gribi, lai darbā ar dzīvnieku gūtu panākumus, tiec galā pats ar saviem „tarakāniem“. Ticiet man, - darbojasJ

- dzīvnieks ir un paliek – dzīvnieks. Un dzīvniekiem ir savi likumi un izpratne par to, ko nozīmē – justies labi. Nereti tas pavisam ne tuvu nav tas, ko mēs esam iedomājušies.

Jā, iepriekš minētās divas atziņas ir iemesls, kāpēc dažkārt pret dažiem zirgu (un ne tikai zirgu) īpašniekiem mēdzu būt neiecietīga, jo joprojām esmu pārliecināta, ka lielākā kaitniecība ir vardarbība, nezināšana un akla mīlestība, kas, atvainojos, bet nereti robežojas ar stulbumu. 

Turpināšu ar stāstiem „iz dzīves“.

Zirgs klepo. Un vesela FB grupa aktīvi un , galvenais, ļoti pārliecināti par savu taisnību,iesaka zirga īpašniekam sīrupiņus; pulverīšus; siena maisus un vēl dažādus „iedarbīgus“ paņēmienus kā zirgu izārstēt. 

Diemžēl neviens nesniedz galveno padomu – piezvanīt vetārstam. Protams, katrs gadījums ir atsevišķi analizējams, bet ja jūsu zirgs klepo un izskatās savārdzis, izmērām viņam temperatūru un konsultējamies ar ārstu.  

Tik ļoti gribu zirdziņu, ka ...

Braukājot vasarā pa Latviju, aprunājos ar kādu zemes īpašnieku, kura sieva ļoti, ļoti gribot zirgus. Vārds pa vārdam, - jā, pieredze ar zirgiem neesot nekāda. Tikvien kā gribot, lai paskatoties pa logu – zirgs būtu redzams. Ak, jā, un tad arī zāle jāpļauj nebūtu. Saku, varbūt labāk iegādāt labāku zāles pļāvēju? Jo zirgs ir milzu atbildība un pamata informācijai par tā uzturēšanu vajadzētu zināt. Sākot ar to, ka zirgs ir bara dzīvnieks un bars sākas no trīs zirgiem. Kāpēc bars zirgam ir tik svarīgs? Par to citā rakstā.

Zirgs barošanas absurds

Mēs nezinām kā zirga saimniekam iestāstīt, ka zirgs nevar visu laiku stāvēt boksā un to barot ar kilogramiem auzu!“ – absurda, bet reāla dzīves situācija.  Zirga pareiza barošana joprojām ir milzu problēma. Jāatzīst, arī man savulaik bija „dīvaina“ izpratne par zirgu barošanu, tāpēc mušļi un citi labumi tika pirkti uz nebēdu. Ak, zirgs faktiski neiet slodzē? Bet viņš tak tik liels!:) Un viņam vajag tikai to labāko! Jā, zirgam vajag labu zāli un labu sienu. Pārējais jau ņemot vērā individuālas situācijas.

Mūsdienās ir tik daudz rakstu par pareizu zirga barošanu! Tev ir zirgs? Tad velti savu laiku, lai izstudētu šo informāciju. Un, iespējams, ietaupīsi gan naudu, gan arī izvairīsies no daudzām problēmām.

Segu bizness

Ja es gribētu veidot jaunu biznesu, šūtu segas zirgiem. Joks, protams. 

Lietus segas, ziemas segas .... Jau daudzus gadus #augustastallis zirgi vispār nezina, kas ir segas. Tikai, kad zirgi dikten sasvīduši pēc darba, tad, uz neilgu brīdi kādu segu uzliekam.  Jā, un mūsu zirgi maksimāli daudz laika pavada laukā. Stallī uz nakti paliekot vien tad, kad patiešām laiks draņķīgs ar vēju, lietu, puteni utt. Un, ziniet, tie kas klepoja, vairs neklepo. Ziemā ar kažoku noaug kā tādi lāči un jūtas acīmredzami labi. Mēs pat esam novērojuši, ka viņi mums paši pasaka priekšā, kad ārā negrib palikt. Tad visa kompānija stāv pie vārtiņiem un vārda tiešā nozīmē pieprasa pajumti. Kad laiks labs, tad ar dzīšanu tos iedzīt stallī nav iespējams. 

Zirgs nav jātuntuļo, šķietami, ļaujot viņam būt siltumā. Ticiet man, zirgs būs pateicīgs, ja pat lielos mīnusos tam ļausiet izbaudīt saliņu. Protams, ir gadījumi, kad atsevišķiem zirgiem segas ir vajadzīgas. Taču tie ir izņēmumi. 

Zobi. .. tas ir nopietni. 

Man ir bijušas vairākas pieredzes, kad nācies zirga saimnieku pārliecināt – ja zirgs strauji tievē, vispirms pārbaudi tam zobus. Visos gadījumos aizdomas apstiprinājās. Jebkurā gadījumā, ja zirgs strauji tievē; negrib „ņemt“ trenzi; dažkārt pat apaušus vairs neļauj uzlikt - ir jāpārbauda zirga veselība nevis jāvaino staļļa pārvaldnieks, ka dzīvnieks netiek barots. Un zobu problēmas zirgam patiešām ir – nopietni. Neesmu dakteris vien pēc pieredzes varu spriest, ka zobu sāpju dēļ zirgs spēj arī raudāt. Protams, ne jau kā cilvēks, bet milzīgās sāpes patiešām atspoguļojas zirga acīs. 

Un, jā, šoreiz pateikšu – arguments, ka jums nav naudas zirga ārstēšanai – nav arguments. Zirgs ir ļoti dārgs un atbildīgs prieks. Tāpēc, ja nav pārliecības, ka spēsiet viņu uzturēt, - gluži vienkārši nepērciet zirgu. 

Kordošana. Vai tikai?

Jāiet padzenāt zirgs kordā…. Vai kordo cilvēks zirgu un paralēli runā pa telefonu. Dzirdēts un redzēts? Darbam ar kordu pamatā ir zināšanas un izpratne, ko vēlamies panākt. Par šo vēlāk atsevišķi.

Darbs ar zirgu, pirmkārt, ir cieņa pret to. Tad kontakts ar zirgu, tā vērošana, dažādu vingrinājumu izmantošana utt. Un kā gan tas viss iespējams, ja mums ir kontakts ar telefonu nevis zirgu? Esot ar zirgu, esi tu un tavs zirgs. Un tikai.

Visas augstāk minētās situācijas ir tikai neliela daļa no novērojumiem, kas liecina nevis par mīlestību, bet ne-mīlestību. Apzināti šeit neapskatīju jebkādas vardarbības izpausmes pret zirgiem. Par to citreiz.  Un gaidu, kad katrs no mums beidzot kļūs daudz vairāk neiecietīgs pret tiem, kas klajas cietsirdības aizsegā slēpj savu vājumu un nespēju.