Mums svarīgs – zirgs!

Publicēts
03.06.2020

Kāpēc mainīts staļļa nosaukums un ko nozīmē “zirgam draudzīga pansija”, stāsta staļļa pārstāve Iveta Dzērve. 

Mālpils stallis” pārtapis par “Augusta stalli”. Kāpēc tā un kā radās nosaukums?

Mālpils stallis nav pārtapis par Augusta stalli. Tas ir atguvis savu sākotnējo nosaukumu. Kad savulaik staļļa īpašniece Evija Bīriņa nolēma būvēt savu stalli, tad sākotnēji tam tika dots Augusta vārds, jo Evijas vecvectēvs Augusts savulaik bija Mālpils muižas kučieris. Vēlāk stallis kļuva par Mālpils stalli un tagad nolēmām atgriezties pie vecā nosaukuma, godājot senču piemiņu. 

Augusta stallis” pamata pakalpojums ir pansijas piedāvājums zirgiem. Kādus zirgus gaidiet pie sevis ciemos?

Mēs noteikti neesam sporta zirgu stallis. Pirmkārt, mums nav jāšanas manēžas. Otrkārt, stallī šobrīd atmosfēru rada cilvēku komanda, kurus absolūti nevieno sportiskas ambīcijas, bet gan tikai mīlestība pret zirgiem un vēlme izprast zirgu dabu. Mēs jājam apvidū, nedaudz trenējamies laukumā un daudz strādājam ar zirgiem “no zemes”. Un mēs būtu ļoti priecīgi par līdzīgi domājošiem zirgu saimniekiem, kas pievienotos mūsu nelielajai, bet draudzīgajai kompānijai.

Tavuprāt, kam vajadzētu būt iekļautam labas un zirgam draudzīgas pansijas piedāvājumā?

Ļoti daudz ir atkarīgs no katra staļļa un tā specifikas. Tas, ko var atļauties stallis ar padsmit zirgiem nevarēs stallis, kur atrodas desmitiem zirgu. Tāpēc vairāk varu runāt par “Augusta stallis” piedāvājumu. 

Mums ir, pirmkārt, svarīgs zirgs. Tātad vienmēr skatīsimies, vai saimnieka vēlmes un sapratne par zirgu, ir atbilstošas zirga labturībai.  Piemēram, esmu bijusi stallī, kur zirgs gandrīz diendienā tiek turēts boksā (jāpiebilst, zirgs nebija slims un nebija sporta zirgs) un barots vēl papildus ar kilogramiem spēkbarības. Jo - tā gribot zirga saimnieks. Mūsu stallī kaut kas tāds nav iedomājams. Šādā gadījumā saimniekam būtu jāmaina savs viedoklis vai stallis.  

Mums ir ļoti būtiska drošība, kam, kā esmu ievērojusi, uzmanību pievērš arvien vairāk zirgu staļļu. Tāpēc ugunsdrošība un videonovērošana jau ir norma nevis izņēmums. 

Serviss. Jā, mēs cenšamies maksimāli atbalstīt zirgu saimniekus. Īpaši ņemot vērā faktu, ka mums nereti uztic zirgus, kuru saimniekiem kādu laiku nav iespēju savu zirgu apmeklēt. Tāpēc sekojam līdzi, lai katrs zirgs savlaicīgi tiktu attārpots un vakcinēts. Organizējam visiem zirgiem “zobu” un “nagu” dienas. Neskatoties uz to, ka katru dienu vērojam, vai zirgiem viss kārtībā, vienu reizi nedēļā katrs zirgs tiek vēl atsevišķi apčubināts, pārbaudīts, samīļots. Svētdienas mums ir tā saucamās profilakses dienas, kad zirgiem nedaudz jāpakavējas boksos un jāgaida, kad katram veltīsim savu uzmanību, lai varam informēt saimnieku par īpašajām vajadzībām vai progresu. 

Staļļa komanda, saskaņojot ar katra zirga saimnieku individuāli, iegādājas zirgiem nepieciešamos vitamīnus un piedevas. Protams, izmaksas par vitamīniem sedz paši zirgu saimniekiem, bet piegādi nodrošinām mēs.  Vērojam katra zirga kondīciju un, ja nepieciešams, konsultējamies ar Antru Gražuli par barošanu. Jā, pēc Antras ieteikuma veicam arī siena analīzi, lai saprastu, kādi papildus vitamīni mūsu zirgiem nepieciešami. 

Kā Jūs spējat rast laiku katram zirgam?

Tieši individuālā pieeja ir iemesls, kāpēc esam pieņēmuši lēmumu – “Augusta stallis” spēj uzņemt maksimāli no 12 līdz 14 zirgiem. Jo šis ir zirgu skaits, kuru varam “sajust”. 

Nav noslēpums, ka bieži vien zirga saimnieks ir kaprīzāks par pašu zirgu. Kādam būtu, Augusta staļļa prāt, jābūt ideālajam zirga saimniekam?

Šķiet, uz šo jautājumu jau atbildēju. Cietsirdīgai rīcībai pret dzīvnieku līdzvērtīga ir akla un dzīvnieka vajadzību nepārzinoša mīlestība. Arī viszinība. Tāpēc “Augusta stallis” komanda visaugstāk vērtē profesionalitāti, zinātkāri, spēju ieklausīties un sadzirdēt. Mēs visi ejam cauri dažādiem attīstības posmiem. Manuprāt, galvenais ir neiestrēgt posmā, kad šķiet – esmu sasniedzis augstāko izpratnes līmeni par kādu lietu. Un mācīties izprast zirgus – ar vienu dzīvi nepietiek. Kaut gan tā arī vēl neesmu spējusi atbildēt uz jautājumu, vai es mācos izprast viņus vai arī patiesie skolotāji ir viņi, kuri mums palīdz izprast sevi.