Braucot pa Latviju, vēroju kā atsevišķos staļļos turpinās treniņi, neskatoties uz karstumu. Vai zirgi, bez iespējas paslēpties nojumē, stāv tiešajos saules staros ar visu savu būtību norādot – karsts! Zirga organisms sakarst ātrāk kā cilvēka, bet spēja tikt galā ar paaugstinātu temperatūru zirgam ir daudz sarežģītāka.
Kā noteikt, vai zirgs nav pārkarsis?
Visa pamatā ir dzīvnieka novērošana. Kā viņš jūtas (saguris, nav enerģijas, neēd utt), tāpēc, ja radušās kaut mazākās aizdomas - izmērām temperatūru. Atgādinām, ka normāla temperatūra zirgam ir 37, 7 līdz 38, 5 grādi, pulss no 28 līdz 44 sitieniem minūtē, elpošanas biežums 10-24 ieelpas minūtē.
Protams, katram zirgam šie rādītāji mēdz atšķirties!
Kādas ir pārkaršanas pazīmes?
- Pulss ātrāks kā 60 sitieni minūtē
- Smaga elpošana
- Nav intereses par ēdamo
- Sausa un karsta āda
- Augslējas bālas un sausas
Dzīvnieku fizioloģijas speciālists no Kanādas Maikls Lindengers:
„Tikai 17 minūšu intensīva treniņa karsta, spiedīga laika apstākļos un zirga ķermeņa temperatūra var sasniegt kritisko robežu. Tas ir 3-10 reizes ātrāk kā cilvēkam. Zirgs karstumu pārdzīvo daudz sliktāk kā cilvēks!
Zirga sviedri satur četras reizes vairāk sāls kā cilvēka sviedri, tāpēc zirgi daudz ātrāk zaudē elektrolītus un ātrāk notiek organisma atūdeņošanās.“
Kā rīkoties?
1. Sekojiet, lai ganībās zirgiem būtu kur patverties. Lieli koki, nojume utt, kā arī vienmēr pieejams svaigs ūdens.
2. Gan aukstā, gan arī karstā laikā ganībās jābūt brīvi pieejamam sālim.
3. Ja zirgus karstajā dienas laikā vediet iekšā stallī, būtiski, lai regulāri tiktu tīrīti boksi! Pakaišiem jābūt tīriem, jo amonjaks tos uzsilda, kā arī gaiss stallī kļūst kaitīgs zirgu elpošanai.
4. Ja zirgs ir sasvīdis, stāvot stallī, tā ir slikta pazīme! Acīmredzot zirgam ir karsts un slēgtā telpā tam nav kur patverties.
5. Ātrs veids kā zirgu atvēsināt ir to samitrināt ar ūdeni. Tikai neaizmirstiet visu lieko ūdeni savākt ar speciālu liekā ūdens savācēju, jo savādāk radīsiet pretēju efektu – temperatūra paaugstināsies un atdzesēšanas efekts tiks apturēts.
6. Nekad sakarsušu dzīvnieku neapklājiet ar segu!
Ja novērojiet zirgam izteiktas pārkaršanas pazīmes un jūsu darbības zirgam nepalīdz, vērsieties pie veterinārārsta!